NPU LAZER KESİM

ANASAYFA > HİZMETLERİMİZ > NPU LAZER KESİM

NPU LAZER KESİM

NPU Lazer Kesim işlerinizde BTEM METAL iş ortağınız olmaya hazır. Gebze bölgesinde müşterilerine hizmet veren BTEC METAL; üstün kalite, hızlı teslimat ve uygun fiyat teklifleri ile NPU Lazer Kesim  işleriniz için en doğru adrestir. 

Profil demiri olarak da bilinen NPU demiri, inşaattan otomotive ve hatta tarıma kadar çok çeşitli endüstrilerde kullanılan çok yönlü bir üründür. Sıcak haddeleme üretim prosesi ile elde edilen özellikleri, alçak ve çok katlı binalar, işyerleri, tarım aletleri ve makine üretimi dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için ideal bir seçimdir.

NPU demiri ucu açık dikdörtgen şeklinde gelir ve farklı ihtiyaçlara uyacak şekilde çeşitli boyutlarda üretilebilir. “NPU” kısaltmasından sonra herhangi bir sayı geliyorsa örneğin NPU120 gibi, bu 120 mm olan bir demir olduğu anlamına gelmektedir. NPU demir, dayanıklılığı ve kalitesi ile bilinir. Bu da onu farklı büyüklükteki binaların yapımında ve farklı kullanımlar için kullanıma uygun hale getirir. Yapıları güçlendirmek ve desteklemek için genellikle betonarme ve çelik konstrüksiyonda kullanılır. Ek olarak, NPU profilleri ağır ekipman, nakliye konteynerleri, römorklar, deniz iskeleleri ve gemi yapımında kullanılabilir. NPU demirin çok yönlülüğü, onu birçok farklı endüstri için ideal bir seçim haline getirir. Bu nedenle NPU lazer kesim oldukça fazla tercih edilen bir kesme yöntemidir.  Özellikle inşaat sektörü, farklı boyut ve şekillere uyum sağlayabilmesi nedeniyle bu ürüne ilgi göstererek NPU lazer kesim tekniklerini kullanmaktadırlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte NPU demiri daha erişilebilir hale geldi ve çeşitli alanlarda yeni olanaklar açtı.

NPU lazer kesim nedir?

NPU lazer kesim, bir lazer ışını ile yüksek ışın yoğunluğu kullanarak NPU profil çubuklarını kesmenin bir yöntemidir. İşlem, lazer ışınının fiber kablolardan kesilecek metal yüzeye iletilmesini ve ardından CNC makinelerinde NPU demirinin bilgisayar komutlarıyla işaretlenmesi ile gerçekleşir. Kesme işlemi, bir bilgisayar ünitesi tarafından kontrol edildiği için milimetrik hassasiyetle ve hatasız tamamlanır. Fiber lazer kesim, kristal lazer kesim ve CO2 lazer kesim dahil olmak üzere NPU profillerinde kullanılabilecek üç farklı lazer kesim işlemi türü vardır. Fiber lazer kesim, daha ekonomik, pratik ve verimli olduğu düşünüldüğü için en yaygın kullanılan yöntemdir. Buna karşılık, CO2 lazer kesim, kesme işlemi için bir gaz lazeri kullanır ve kristal lazer kesim, katı hal lazer grubundan lazerler kullanır.

NPU lazer kesim işlemi başlamadan önce, düzgün boyutların sağlanması için çelik yüzey düzleştirilmelidir. Bu genellikle yüzeyi basınçlı hava makineleri veya kimyasallarla temizleyerek yapılır. Kesilecek malzemelerin ölçümü ve tasarımı da bilgisayar yazılımı ile oluşturulmakta ve müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmaktadır. Genel olarak, NPU lazer kesim, NPU profil çubuklarını kesmek için oldukça hassas ve verimli bir yöntemdir. Bunun için Gebze NPU lazer kesim firmaları ile iletişime geçebilirsiniz. İşlem, milimetrik hassasiyet ve hata olmamasını sağlayan bilgisayar üniteleri tarafından kontrol edilir. Fiber lazer kesim en yaygın kullanılan yöntemdir, ancak CO2 ve kristal lazer kesim gibi diğer seçenekler de mevcuttur.

Avantajları nelerdir?

NPU lazer kesim, mekanik kesim veya plazma kesim gibi kesim yöntemlerine göre çeşitli avantajlar sunar. Avantajlardan bazıları şunlardır:

Yüksek hız: Lazer kesim, özellikle küçük parçaları keserken bazı kesim yöntemlerinden çok daha hızlı olabilir.

Pürüzsüz yüzey kalitesi: Lazerle kesme işlemi, minimum hata ile pürüzsüz bir yüzey kalitesi sağlar ve bu da ek işlem yapılmasını gerektirmez.

Çok Yönlülük: Lazer kesim, çok çeşitli malzemeleri ve kalınlıkları kesmek için kullanılabilir ve ayrıca karmaşık şekilleri ve konturları kesebilir.

Minimum bakım: Lazer kesim sistemleri minimum bakım gerektirir, bu da üretkenliği artırır.

Otomasyon: Birçok lazer kesim sistemi otomatiktir, bu da verimliliği ve doğruluğu artırır.